برای پذیرش در دانشگاه‌های خارجی چه نمره تافل یا آیلتسی مناسب است؟

برای اپلای در دانشگاه های آمریکا و کانادا با چه سطحی از نمره زبان در آزمون های تافل iBT و IELTS موفق می شویم؟ از کجا بفهمیم نمره ما مناسب نیست و باید آن را بهبود دهیم؟ آیا فقط نمره کل مهم است یا نمره هر بخش هم در اپلای تاثیر گذار است؟

نمره زبان انگلیسی از مهمترین الزامات برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های خارجی است و در رابطه با اهمیت نمره زبان، باید گفت که نداشتن حداقل‌های مورد نیاز دانشگاه برای نمره زبان، به طور خودکار منجر به رد درخواست اپلای شما خواهد شد. این نمره می‌تواند از طریق شرکت در یکی از آزمون‌های تافل (TOEFL iBT) یا آیلتس (IELTS) به دست آید، که هر دوی آن‌ها آزمون‌های مطرح بین المللی برای سنجش زبان انگلیسی هستند. بنابراین پیش از اپلای در یک دانشگاه، لازم است با مراجعه به وب سایت آن دانشگاه از حداقل‌های مورد نیاز (Minimum Requirements) در هر یک از این آزمون‌ها مطلع شوید.

بنابراین سوالی که برای متقاضیان اپلای مطرح می‌شود، این است که اگر بخواهیم نمرات آزمون TOEFL و IELTS را برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای آمریکا و کانادا سطح بندی کنیم، چه سطوح نمره ای برای آن‌ها می‌توانیم ترسیم کنیم و هر یک از این سطوح چقدر برای اقدام جهت درخواست پذیرش مناسب یا نامناسب هستند؟ این مقاله قصد دارد تا به این سوالات پاسخ دهد. 
در این مقاله چهار سطح کلی را برای نمره‌های این دو آزمون در نظر می‌گیریم. این چهار سطح (دسته بندی) به تفصیل در ادامه آمده است:

 1. سطح نمره ناکافی یا نامناسب 
  نمره 78 یا پایین تر در تافل iBT و 6 یا پایین تر در IELTS را می‌توان در این دسته قرار داد. با کسب نمره در این سطح شاید بتوان برای دانشگاه‌های خارجی اپلای کرد یا جهت مهاجرت اقدام نمود، اما این نمره در شرایط رقابتی موجود، برای دانشگاه‌های سطح متوسط و بالا در کشورهای آمریکا و کانادا مناسب نیستند و اگر شما چنین نمره ای را به دست آورده‌اید، احتمالاً لازم است تا دوباره در آزمون شرکت کنید و نمره خود را بهبود دهید که بدین ترتیب بتوانید به حداقل‌های لازم برای اپلای دست یابید.
 2. سطح نمره پایین 
  حداقل نمره تافل یا آیلتسی است که ممکن است با آن بتوانید برای پذیرش بعضی از دانشگاه‌های ایالات متحده اقدام کنید برای آزمون تافل iBT نمره کل 79 با نمره 20 یا بالاتر در Speaking و برای آزمون IELTS نمره کل 6 با نمره 6 یا بالاتر در Speaking است. 
  لازم به ذکر است که نمرات این سطح به هیچ عنوان برای دانشگاه‌های کشور کانادا مناسب نیست و اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم، باید این طور گفت که به طور کلی شانس اخذ پذیرش با چنین نمره‌ای بسیار اندک است. البته در مواردی نیز مشاهده شده است که افرادی با نمره‌های پایین تر از 79 در iBT که معادل 6.5 در IELTS است نیز به صورت مشروط پذیرش گرفته‌اند.
 3. سطح نمره متوسط 
  نمرات این سطح را می‌توان نمره کل 92 تا 100 با 20 یا بالاتر در Speaking برای آزمون تافل iBT دانست، که تقریبا معادل نمره کل 6.5 با 6.5 در Speaking برای آزمون IELTS است. 
  این نمره، حداقل مورد نیاز برای بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا می‌باشد، اما در مورد کانادا احتمالا اندکی از دانشگاه‌ها را شامل می‌شود. این طور نیز می‌توان گفت که با این نمره بخشی از دانشگاه‌ها در ایالات متحده و شاید اکثر دانشگاه‌های کانادا را از دست می‌دهید. 
  توجه داشته باشید که این سطح نمره، یک سطح متوسط است که گرچه می‌توان با آن اقدام به اپلای نمود اما از آنجا که شما رقیبانی زیادی پیش رو دارید، چنین نمره‌ای شما را از دیگران متمایز نخواهد کرد. متقاضی اپلای، در صورت داشتن چنین نمره‌ای می‌بایست بر روی مواردی همچون نمره GRE، معدل کارشناسی یا ارشد و رزومه یا مقالات خود تمرکز کند تا بدین ترتیب خود را از دیگران متمایز کند.
 4. سطح نمره موثر 
  نمره کل 100 یا بالاتر با نمره 23 به بالا در Speaking برای آزمون تافل iBT که تقریبا معادل نمره کل 7 با نمره 7 یا بالاتر در Speaking برای آزمون IELTS را می‌توان نمراتی موثر در اخذ پذیرش و به عبارت دیگر نمرات سطح بالا دانست. 
  این نمره‌ها تقریبا برای تمامی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مناسب هستند و با این نمره متقاضی می‌تواند بدون هیچ گونه نگرانی فرآیند اپلای خود را به پیش ببرد. طبیعی است که نمرات بالاتر از 110 برای iBT و بالاتر از 7.5 برای آیلتس، شانس پذیرش را برای دانشگاه‌های خوب به مراتب افزایش می‌دهد.
سطح نمرهنمره iBTنمره IELTS
ناکافی یا نامناسب78 یا پایین تر6 یا پایین تر
پایین79 تا 916
متوسط92 تا 1006.5
موثر100 و بالاتر7 و بالاتر

نتیجه گیری 

در این مقاله سعی شد تا با توجه به الزامات دانشگاه‌های مهم در آمریکا و کانادا، تصویری کلی در رابطه با سطوح نمره آزمون‌های تافلiBT و آیلتس برای اپلای در آمریکا و کانادا ارائه شود.
در این راستا نکات زیر نیز قابل توجه می‌باشد:

 • بدیهی است که در میان سطح‌های ذکر شده، سطوح کوچکتری را نیز می‌توان متصور بود و شاید این سطح بندی تا حدودی نادقیق باشد. پس بهترین کار این است که الزامات (Requirements) مرتبط با نمره تافل iBT را از طریق وب سایت دانشگاه و همچنین تماس با مسئولین مربوطه یا استادها به دست آورید.
 • این مقاله بر مبنای حداقل نمره‌های مورد نیاز تهیه شده است و در آن موضوع رقابت تا حدودی نادیده گرفته شده است. پس بهتر است علاوه بر پرسش و دستیابی به حداقل نمره‌های مورد نیاز، از مسئولین دانشگاه میانگین نمرات پذیرفته شدگان سال‌های گذشته را سوال نمایید. به عنوان مثال دانشگاه MIT هیچ حداقل نمره‌ای را برای آزمون زبان تعیین نکرده است اما اگر میانگین نمرات پذیرفته شدگان سال‌های گذشته را به دست آورید، می‌بینید که میانگین نمره پذیرفته شدگان در این دانشگاه معمولا برای تافل iBT بالاتر از 110 و برای IELTS بالاتر از 7.5 می‌باشد.
 • هدف از کسب آگاهی از نمره مناسب برای اپلای این است که بتوانیم برای آن بهتر و جدی‌تر برنامه ریزی کنیم. شما می‌توانید با جدیت و برنامه ریزی مناسب در مدت زمان نسبتاً کوتاه 3 تا 4 ماه به نمره ایده آل خود در این آزمون‌ها دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید