در روز آزمون تافل iBT چه می‌گذرد؟

یکی از مهمترین عواملی که به طور محسوس میزان استرس شما را در روز آزمون کاهش می‌دهد، داشتن تصویری روشن، از مرکزی است که در آنجا قصد دارید آزمون خود را پشت سر بگذرانید. مقاله پیش‌رو سعی دارد در ابتدا به نکات مهمی که تا پیش از روز آزمون، دانستن آن برای شما ضروریست بپردازد و سپس مسائل پیرامون روز آزمون همچون نحوه زمان بندی جهت حضور به موقع در جلسه آزمون، چگونگی برخورد با مسئولان اجرایی مرکز برگزاری آزمون، مدارکی که برای احراز هویت نیاز دارید و همچنین وسایل مجاز و غیر‌مجازی که می‌توانید سر جلسه امتحان به همراه خود داشته باشید، مطرح می‌شود.

آمادگی ذهنی

همان طور که اشاره شد داشتن تصویری روشن از مرکزی که در آنجا قصد دارید آزمون خود را پشت سر بگذارید، به طور محسوسی میزان استرس شما را در آزمون کاهش می‌دهد. خوشبختانه در چند سال اخیر، اکثر مراکز آزمون، وب‌سایت‌های خود را بروز‌رسانی کرده‌اند و حتی در مواردی عکس‌هایی را از محوطه بیرونی ساختمان و سالن‌هایی که در داخل ساختمان برای آزمون در نظر گرفته شده است بر روی وب‌سایت خود قرار داده‌اند. دانستن نکاتی نظیر نوع میز و صندلی، نحوه پارتیشن‌بندی، فاصله بین آزمون‌دهندگان، نوع و اندازه مانیتور، صفحه کلید و Headset، داوطلبان را در رسیدن به تصویری از فرآیند روز آزمون کمک می‌کند.

پیش از آزمون

روز قبل از آزمون می‌بایست دو کار مهم را انجام دهید. نخستین کار پرینت برگه‌ی تاییدیه ثبت نام یا Ticket Confirmation است که آن را می‌توانید از پروفایل شخصی خود در قسمت (View Order(s در سایت ETS پیدا کرده و چاپ نمایید و دومین کار به همراه داشتن اسناد هویتی خود نظیر گذرنامه، کارت ملی و گواهینامه رانندگی است. توصیه اکید ما به همراه داشتن کارت ملی یا گذرنامه می‌باشد تا دیگر دغدغه‌ای بابت پذیرش مدارک به جهت تایید اعتبار آن‌ها از سوی مراکز نداشته باشید.

مدارک هویتی شما باید دارای اعتبار باشد و چنانچه می‌خواهید گواهینامه را به عنوان مدرک شناسایی ارائه دهید، عکس گواهینامه شما جدید باشد.

شاداب و سرحال بودن در روز آزمون بسیار حائز اهمیت است که این مهم با رعایت نکاتی مانند استراحت و خواب کافی در شب آزمون و داشتن تغذیه مناسب و خوردن مواد مغذی که باعث هوشیاری ذهن می‌شود دست یافتنی است. از آنجایی که بسیاری از داوطلبان در زمان‌های اوج ددلاین‌ها به ثبت نام آزمون تافل می‌پردازند در نتیجه بسیار محتمل است که مراکز آزمونی که به محل زندگی شما نزدیک است صندلی خالی نداشته باشند و در نتیجه شما مجبور به انتخاب مرکزی در سایر نقاط کشور شوید و رنج سفر را برای آزمون تقبل کنید. چنانچه محل آزمون شما در شهر دیگری غیر از شهر محل زندگی شماست توصیه می‌شود تا در این موارد یک روز زودتر به شهر مورد نظر سفر کرده و محل اقامتی مناسب و نزدیک به محل آزمون برای خود انتخاب کنید.

روز آزمون

در روز آزمون یک ساعت زودتر در محل آزمون حاضر شوید. معمولاً مراکز آزمون فهرستی از اسامی آزمون‌دهندگان آن روز را بر روی تابلوهای اعلانات و درهای ورودی خود نصب می‌کنند. با نگاه به آن فهرست، شما از محل قرارگیری صندلی و میز خود یعنی طبقه و سالنی که در آنجا باید آزمون دهید، مطلع می‌شوید. همچنین نکاتی در خصوص ارائه مدارک به مسئولان آزمون و وسایلی‌ که در سالن مجاز به همراه داشتن آن هستید، نوشته شده است. به طور خلاصه این نکات عبارتند از رعایت قوانین امتحان، همراه نداشتن هر نوع خوراکی و نوشیدنی در زمان برگزاری امتحان و عدم استعمال دخانیات است. البته در بعضی از مراکز اجازه همراه داشتن یک بطری آب در هنگام برگزاری آزمون، به شما داده می‌شود.

پس از ورود به مرکز و قبل از شروع آزمون برگه‌ای در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در آن قوانین و مقررات آزمون نوشته شده است و باید بعد از تکمیل کردن و امضای این برگه، آن را به مسئولین برگزاری امتحان تحویل دهید. امضای این برگه به منزله آگاهی کامل شما از قوانین و مقرات آزمون تافل محسوب شده و ETS آن را به عنوان مدرکی در اختیار خواهد داشت تا در آینده متقاضی نتواند در رابطه با این قوانین و مقررات اظهار بی اطلاعی نماید. نام این برگه‌ Confidentiality Statements است و مراکز موظف هستند که برگه‌ها را به ETS ارسال کنند. توجه داشته باشید که تکمیل نکردن و همچنین تحویل ندادن این برگه به متصدیان آزمون و متعاقب آن ارسال نشدن این برگه‌ها توسط مسئولین آزمون به ETS منجر به تصحیح نشدن آزمون شما خواهد شد.

بعد از این که به سالن انتظار وارد شدید متصدیان آزمون جهت بررسی مدارک هویتی و تحویل برگه‌ امضا شده قوانین و مقررات شما را فرا می‌خوانند. سپس از شما تقاضا می‌کنند تا تمامی وسایل نظیر کیف پول، کلید، خودکار و سایر وسایل متفرقه را داخل سبدهای مخصوص قرار داده و تحویل دهید. بعد از گرفتن عکس از شما با استفاده از یک وب‌کم و در حضور نماینده ETS، به سالن و میزی که قرار است آزمون دهید، هدایت می‌شوید.
در این زمان از شما خواسته می‌شود با انجام مراحلی از سالم بودن صفحه کلید، مانیتور و Headset قرار داده شده، اطمینان حاصل کنید. از ضبط مناسب صدای خود به وسیله میکروفون مطمئن شوید و حجم صدای پخش شده از هدست را تنظیم کنید. اگر اشکالی در سخت‌افزارها مشاهده کردید، با حفظ خونسردی بلافاصله به متصدی آزمون، موضوع را اطلاع دهید. متصدی آزمون همچنین تعدادی برگه، همراه با خودکار جهت نت‌برداری شما، بر روی میز قرار می‌دهد. طبق قوانین ETS، شما تنها باید از خودکار و برگه‌های ارائه شده در مرکز آزمون استفاده کنید، در نتیجه از بردن هر گونه برگه و نوشت‌افزار به داخل سالن اکیدا خودداری نمایید. در صورتی که در حین آزمون برگه‌های شما رو به اتمام بود با بلند کردن دست خود می‌توانید مسئولین سالن را آگاه کنید و از آن‌ها برگه‌ی جدید بگیرید.

شروع آزمون

با نزدیک شدن به زمان شروع آزمون، مسئولین سالن با مراجعه به میزهای تک تک داوطلبان و وارد کردن کد امنیتی، نرم‌افزار آزمون را اجرا می‌کنند. بدین ترتیب، زمان آزمون شما آغاز شده و متن اول بخش Reading بر روی مانیتور ظاهر می‌شود. Reading در برگیرنده‌ی سه یا چهار متن است که شما به فراخور تعداد متن‌ها بین 60 تا 80 دقیقه فرصت خواهید داشت تا این بخش را به اتمام برسانید. در هنگام پاسخگویی می‌توانید زمان باقیمانده از این بخش را در نوار بالای صفحه خود مشاهده کنید.

پس از اتمام زمان بخش Reading، بخش Listening آغاز می‌شود. این قسمت از دو یا سه بخش تشکیل شده است. هر بخش شامل یک مکالمه (Conversation) و دو متن شنیداری (Lecture) است. هر بخش دربرگیرنده‌ی 17 سوال است که پنج سوال مربوط به Conversation است که بعد از اتمام گفتگو، سوالات بر روی صفحه مانیتور ظاهر می‌گردند و هر Lecture نیز 6 سوال را در برمی‌گیرد که بعد از اتمام هر کدام، سوالات را بر روی مانیتور خواهید دید. برای پاسخ به 17 سوال هر بخش، مجموعا 10 دقیقه فرصت دارید.

نکته‌ای که باید متذکر شد در خصوص Long Format بودن یکی از بخش‌های Reading یا Listening است. بدین معنی که یک متن با 12 الی 14 سوال به متن‌های Reading اضافه می‌شود یا در صورت عدم اضافه شدن متن به بخش Reading یک مکالمه و دو Lecture با 17 سوال به بخش Listening اضافه می‌گردد. در بخش Long Format برای پاسخ‌های شما نمره‌ای در نظر گرفته نمی‌شود و فقط سوالات این بخش از آزمون جهت سنجش میزان آسانی و سختی آن‌ها، به منظور طرح سوالات استاندارد تافل در آینده است. سوالات این بخش در آزمون به طور جداگانه مشخص نمی‌گردد و آزمون‌دهندگان نمی‌توانند تشخیص دهند کدام سوالات مربوط به Long Format است.

بعد از به پایان رسیدن این بخش، شما باید محل سالن را به مدت ده دقیقه جهت استراحت ترک کنید. طبق قوانین ETS استفاده از این زمان و ترک میز اجباری است. در این زمان ده دقیقه‌ای به کارهایتان برسید و در صورت نیاز مواد خوراکی و آب از بوفه تهیه کنید و سر زمان 10 دقیقه به پشت میز خود بازگردید. در هنگام خروج از سالن، مراعات حال دیگر آزمون‌دهندگان را بکنید، زیرا تعدادی از آزمون‌دهندگان زودتر از شما به استراحت رفته و برگشته‌اند و اکنون در حال انجام قسمت Speaking می‌باشند و یا اینکه دیرتر از شما نرم‌افزار آزمون برای آنها اجرا شده است و هنوز درگیر بخش Listening هستند.

در زمان Break به هیچ وجه با دیگر شرکت‌کنندگان که در زمان استراحت هستند، صحبت نکنید زیرا در مواردی این موضوع به عنوان تقلب محسوب شده است. مخصوصاً اگر با فرد مربوطه دوست یا آشنا باشید.

بلافاصله بعد از گذشت 10 دقیقه به میز خود بازگردید. توجه داشته باشید به دلایل فنی، تاخیر در بازگشت از استراحت اجباری، ممکن است ادامه بخش‌های باقیمانده آزمون یعنی قسمت‌های Speaking و Writing را غیر ممکن کند. تاخیر در بازگشت از استراحت به طور خودکار به ETS گزارش می‌شود.
بعد از پایان وقت استراحت، قسمت Speaking شروع می‌شود. در این بخش شما با شش سوال مواجه خواهید شد و برای پاسخ به هر سوال بین 45 تا 60 ثانیه فرصت دارید تا صدای خود را ضبط کنید.
قسمت پایانی آزمون تافل iBT مربوط به مهارت Writing است. در بخش اول این قسمت، متنی در خصوص یک موضوع بر روی مانیتور ظاهر می‌شود که در سمت چپ قرار دارد و در سمت راست کادر، واژه‌پرداز نرم‌افزار جهت تایپ نوشته شما رویت می‌شود. بعد از خواندن متن، شما باید به یک Lecture هم راستا یا در تقابل با آن متن گوش کنید. سپس شروع به نوشتن کنید. شما 30 دقیقه فرصت خواهید داشت تا متن خود را بنویسید و ویرایش کنید. بخش دوم Writing نیز از شما می‌خواهد نظر خود را در مورد یک عبارت بنویسید که برای این بخش نیز 30 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

انتهای آزمون

همان طور که می‌دانید شما می‌توانید در مرحله ثبت نام مشخص کنید تا گزارش (Report) نمره آزمون شما به چهار دانشگاه مورد نظرتان به طور رایگان ارسال شود. در انتهای آزمون این امکان برای شما وجود دارد که چنانچه از آزمون خود راضی نبوده و مایل نیستید که آزمون تصحیح و به دانشگاه‌های مورد نظرتان ارسال شود، می‌توانید از تصحیح و ارسال آن صرف‌نظر نمایید. چنانچه شما بعدا بخواهید نمره این آزمون را داشته باشید با پرداخت 20 دلار به روشی خاص، پس از آزمون می‌توانید درخواست نمایید که آزمون شما ارزیابی و قابل ریپورت شود. پس از پایان آزمون، میز خود را ترک کرده و وسایل خود را از مسئول مربوطه تحویل بگیرید و از محل آزمون خارج ‌شوید.

در این مقاله سعی شده تا شیوه برگزاری آزمون در چند مرکز معتبر و خوش‌نام مورد تایید ETS در ایران تشریح شود. با این وجود ممکن است در برخی از مراکز روندی سهل‌گیرانه‌تر یا سخت‌گیرانه‌تر نسبت به سایر مراکز در پیش گیرند. همچنین شما می‌توانید با مشاهده این ویدئو از شیوه برگزاری آزمون در یک مرکز بین المللی آگاه شوید. امیدواریم با داشتن اطلاعات کامل و آمادگی مناسب، بتوانید به نمره ایده آل خود در آزمون تافل iBT دست یابید و به مراحل بعدی اپلای قدم گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید