برخی مواقع به دلایل مختلف همچون لغو یا تغییر سفارش توسط مشتری در سایت خارجی و یا لغو ثبت نام برخی آزمون‌ها یا موارد دیگر، پول واریزی بازگردانده یا اصطلاحا Refund می‌شود. در این شرایط بعد از بازگشت پول و پس از دریافت مدارک، مکاتبات و رسیدهای مشتری، مبلغ برگردانده شده به حساب ما، برای مشتری واریز می شود.

پس از یک پرداخت آنلاین که با مسترکارت/ویزاکارت یا با اکانت پی پال (PayPal Account) انجام می گیرد، این امکان وجود دارد که همه یا بخشی از مبلغ پرداخت شده توسط سایت دریافت کننده مبلغ، به کارت یا اکانت پی پالی که پرداخت با آن انجام شده است، بازگردانده یا به اصطلاح Refund شود. ریفاند ممکن است به دلایل مختلف همچون لغو یا تغییر سفارش توسط پرداخت کننده، بروز مشکل در درگاه پرداخت، محدودیت‌های سایت در ارائه سرویس به ایرانیان (به دلیل تحریم‌ها)، لغو ثبت نام برخی آزمون‌ها یا هر مورد دیگری رخ دهد. همچنین Refund می‌تواند از نوع ریفاند بخشی (Partial Refund) یا ریفاند کامل (Full Refund) باشد. در Partial Refund بخشی از مبلغ پرداخت شده به کارت یا اکانت پی پال باز می‌گردد و در Full Refund کل مبلغی که قبلاً پرداخت شده است، بازگردانده می‌شود.

برای انجام ریفاند معمولاً طرف مقابل به هیچ اطلاعاتی مثل شماره حساب یا شماره کارت نیازی ندارد. اما در مواردی به دلیل تعدد مبالغ دریافت شده، وب سایت مورد نظر ممکن است از شما درخواست نماید تا چهار رقم سمت راست ویزا کارت یا مستر کارتی که با آن پرداخت انجام داده‌اید را اعلام کنید، تا مبلغ را به کارت مربوطه بازگرداند یا این که ممکن است درخواست کند تا PayPal Account ای که مبلغ اولیه با آن پرداخت شده است را به او اعلام کنید تا بتواند تراکنش مربوطه را از میان تعداد زیادی تراکنش پیدا نماید و ریفاند را به همان اکانت انجام دهد.

همان‌طور که می‌دانید، فرآیند کلی انجام سفارش‌ها در وب‌سایت پیشتاز پرداخت بدین صورت است که ابتدا شما اعتبار خود را در یکی از سایت‌های پیشتاز پرداخت یا سهند افزایش داده و اقدام به ثبت سفارش خود می‌نمایید. سپس ما پرداخت شما را با یک ویزا‌کارت یا مستر‌کارت و یا یک اکانت پی پال انجام می‌دهیم. در صورتی که پس از انجام پرداخت ارزی توسط ما و انجام سفارش شما، به هر دلیلی قرار باشد وب سایت دریافت کننده، ریفاندی را انجام دهد، این مبلغ پس از مدت زمانی، به کارت یا اکانت پی پال ما باز می‌گردد. ما نیز پس از بررسی و حصول اطمینان از این که مبلغ ریفاند شده مربوط به سفارش شما می‌باشد، معادل ریالی آن را به حساب بانکی شما واریز می‌نماییم. در ادامه توضیحاتی پیرامون فرآیند ریفاند یک سفارش در پیشتاز پرداخت و نکات مهمی که می‌تواند برای Refund یک پرداخت آنلاین ارزی حائز اهمیت باشد، ارائه شده است.

نکاتی پیرامون بازگشت پول (ریفاند)

 • اکثر سایت‌های خارجی در قوانین و مقررات خود مشخص می‌کنند که در شرایط مختلف مانند کنسل کردن، تغییر نوع سفارش و دیگر موارد احتمالی، چه مقدار از مبلغ واریزی را ریفاند می‌کنند یا در برخی مواقع نیز اعلام می‌کنند که هیچ مبلغی بازگردانده نمی‌شود. به طور مثال در لغو آزمون تافل یا GRE، سایت ETS تنها نیمی از هزینه را به شما باز می‌گرداند و مابقی پول ریفاند نمی‌شود. بنابراین توجه داشته باشید که همواره پیش از پرداخت و ثبت سفارش از شرایط ریفاند سایت مورد نظرتان آگاهی کامل کسب کنید.
 • مدارک مربوط به Refund را در فرم انتهایی همین صفحه پیوست نمائید. این مدارک شامل متن مکاتبات شما با سایت مورد نظر جهت ریفاند، رسید Cancellation و یا تصویر صفحه تائیدیه ریفاند می‌باشد. دقت نمائید تمام جزئیات مدارک خوانا باشد.
 • انجام بررسی‌های مربوط به تایید یا عدم تایید درخواست ریفاند و اعلام نتیجه بررسی آن، یک هفته زمان می‌برد، اما واریز معادل ریالی به حساب شما می‌تواند تا 6 هفته به طول بیانجامد. مطابق یک استاندارد بین المللی معمولا پس از تایید Refund توسط طرف مقابل، زمانی معادل یک تا دو Billing Cycle که چیزی بین 4 تا 6 هفته می‌باشد، نیاز است تا ما بتوانیم مبلغ ارزی ریفاند شده را در ویزاکارت/مستر‌کارت یا اکانت پی پال خود دریافت و تایید کنیم.

پس از تایید مدارک ارائه شده، نحوه محاسبه مبلغ ریالی مطابق جدول زیر خواهد بود: 

مبلغکارمزد محاسبه شدهفرمول محاسبه معادل ریالی قابل پرداختمثال
200 دلار یا کمتر از 200 دلار5 درصدمبلغ ریفاند شده ضربدر 0.95 ضربدر قیمت روز دلار سایت200 * 0.95 * 50,000 = 9,500,000 ریال
بالاتر از 200 دلار10 دلار(مبلغ ریفاند شده منهای 10 دلار) ضربدر قیمت روز دلار سایت(10 - 800) * 50,000 = 39,500,000 ریال
 • لطفاً توجه فرمایید که منظور از قیمت دلار، قیمت دلار در روز (تاریخ میلادی) دریافت مبلغ ریفاند شده در کارت یا اکانت مربوطه بر اساس اعلام و تایید ما و نه درج شده در رسید شما یا اعلام طرف ریفاند کننده، می باشد. همچنین در نظر داشته باشید از آنجا که ارز پایه کارت‌های ما به دلار آمریکا می باشد، فارغ از نوع ارزی پرداخت مربوطه، محاسبه ریفاند تنها به واحد ارزی دلار آمریکا انجام می‌شود. 
  در نتیجه اگر مبلغ پرداخت شده مثلاً به یورو، دلار کانادا یا پوند باشد، در هنگام محاسبه ریفاند به دلار آمریکا تبدیل و محاسبات ریفاند برای مبلغ ریفاند شده انجام می شود.
 • نکته دیگر این که با توجه به تغییرات روزانه‌ نرخ برابری ارزها نسبت به یکدیگر (مثلاً نرخ برابر یورو در مقابل دلار)، همیشه این امکان وجود دارد که مبلغ ریفاند شده به کارت ما به دلار آمریکا، بیشتر یا کمتر از مبلغ ریفاند و مبلغ پرداخت اولیه (در صورت Full Refund یا ریفاند کل مبلغ پرداختی) باشد.

در مواردی علی‌رغم درست بودن مدارک شما، ریفاند از طرف سایت مبدا انجام نمی‌شود. در این موارد با اطلاعاتی که به شما اعلام می‌کنیم، یکبار دیگر جهت درخواست ریفاند، با سایت مبدا مکاتبه نمایید.

  • برای Refund در پرداخت‌های پی‌پل، چنانچه سایت پذیرنده مبلغ واریزی را به جای ریفاند، Send Money کند، کارمزدی اضافی توسط پی‌پل جهت Send Money از شما کسر می‌شود، بنابراین توجه داشته باشید سایتی که در آن پرداخت انجام داده‌اید، مبلغ شما را از روش Send Money ارسال نکند و حتما Refund نماید.
  • با توجه به اینکه برای ریفاند‌های پی‌پال ممکن است مبالغی به عنوان کارمزد، مبادلات بانکی و غیره توسط سایت پی‌پال کسر شود، همواره معیار مبلغ بازگشتی به شما، مقدار دلاری است که به حساب ما واریز می‌شود نه مبلغی که برای انجام سفارش، پرداخت شده است.
  • با توجه به محدودیت‌هایی مانند تاریخ اعتبار کارت‌های پرداختی و عدم امکان دسترسی به گردش حساب‌های گذشته به دلایل مختلف، پیشتاز پرداخت پس از یکسال از تاریخ پرداخت شما، هیچ مسئولیتی بابت ریفاند نخواهد داشت.
  • درخواست کنسلی یا ریفاند، مکاتبه، ارسال مدارک و امثال آن در تمامی پرداخت‌ها به استثنای سایت cheapoair، می‌بایست توسط شما صورت پذیرد.
  • واریز بازپرداخت پول به حساب شما، تنها با استفاده از شناسه شبای حساب شما انجام می‌شود.

شبا کدی 26 کاراکتری است که با IR شروع شده و 24 کاراکتر بعدی آن، عدد می باشد. برای اطلاع از این شماره می‌توانید به دفترچه حساب بانکی خود رجوع کرده و یا از طریق بانک از شماره شبای حسابتان آگاه شوید. همچنین در این زمینه این لینک می‌تواند به شما کمک کند.

 • طبق قوانین سایت، مبالغ فقط به حساب بانکی به نام صاحب حساب کاربری در سایت پیشتاز پرداخت یا سهند، بازگردانده می‌شود. از این رو لازم است هنگام ثبت‌نام در سایت از نام و نام خانوادگی واقعی خود استفاده کنید. همچنین در وارد کردن شماره شبای خود در فرم پایین این صفحه دقت نمایید تا مبلغ مربوطه اشتباهاً به حساب بانکی فرد دیگری انتقال پیدا نکند. بنابراین مسئولیت تبعات ناشی از نادرست بودن شماره شبای وارد شده در این فرم بر عهده شما می باشد.
 • در مواردی که سایتی که در آن پرداخت انجام داده‌اید، به دلیل حجم بالای تراکنش‌های خود نتواند تراکنش مربوط به سفارش شما را پیدا کند و از شما درخواست 4 رقم انتهایی شماره کارت یا اکانت پی پالی که با آن پرداخت انجام شده است، نماید، می‌توانید با ورود به حساب کاربری خود در سایت پیشتاز پرداخت و مراجعه به بخش مرکز پیام، این اطلاعات را از ما دریافت کنید و به وب‌سایت مربوطه ارائه دهید.
 • برای ریفاند هزینه ثبت نام آزمون GRE، دو مورد Appointment Number و تصویر (اسکرین شات) ایمیلی که از طرف سایت ETS دریافت کرده‌اید را با یک روز تاخیر برای ما ارسال کنید. در تصاویر ارسالی، تاریخ ایمیل می‌بایست کاملا مشخص باشد و چنانچه در همان روز دریافت ایمیل این کار را انجام دهید به جای تاریخ، به عنوان مثال، عبارت Today 10:00 am درج شده است، اما یک روز پس از دریافت ایمیل، تاریخ به طور کامل درج می‌شود.
 • برای ریفاند هزینه ثبت نام آزمون تافل iBT ارسال اسکرین شات آزمون کنسل شده که در بخش View Order(s) در اکانت شما در سایت ETS قابل مشاهده است و همچنین Appointment Number و کد تراکنش که پس از گذشت یک روز قابل مشاهده است، مورد نیاز است.