۱۰ کشور ارزان برای تحصیل در خارج از کشور

شاید باور این موضوع سخت باشد ولی می‌توانید با مخارج کم‌تر نیز در خارج از کشور تحصیل کنید. برخی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل در خارج از کشور، آن دسته از کشورها هستند که شهریه کم یا رایگان دارند. در این مقاله ۱۰ عدد از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور را به شما معرفی می‌کنیم. دقت داشته باشید که این کشورها به ترتیب ارزان بودن مرتب نشده‌اند.

نروژ

با این که تحصیل در تمامی کشورهای اسکاندیناوی نسبتا ارزان است، به دلیل آن که دانشگاه‌های دولتی نروژ به استثنای چند رشته تخصصی برای همه دانشجویان (چه اهل اتحادیه اروپا و چه خارج از آن) رایگان هستند، انتخاب ما می‌باشد. کشورهای اسکاندیناوی اروپا به کیفیت بالای زندگی و زیبایی‌هایی طبیعی مشهور هستند و نروژ از این امر مستثنا نیست. دلیل دیگر برای تحصیل در نروژ آن است که دوره‌های دانشگاهی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، در تمامی مقاطع دانشگاهی فراوانند و همچنین اغلب مردم نروژ به انگلیسی مسلط هستند. با این حال، هزینه‌های زندگی در نروژ مانند سایر کشورهای اسکاندیناوی بالا است و شما برای تامین این هزینه‌ها سالانه به حدود ۱۳۹,۶۸۰ کرون نروژ (۱۷,۲۰۰ دلار آمریکا) نیاز دارید.

تایوان

تایوان که در قاره آسیا واقع است، یکی از کم هزینه‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور می‌باشد. برای مثال، شهریه دانشگاه ملی تایوان (National Taiwan University) که دانشگاه اصلی این کشور است و رتبه ۷۲ را در رنکینگ جهانی دانشگاهی QS دارد، برای دانشجویان مقطع کارشناسی از سالانه ۱۰۰,۹۲۰ دلار تایوان (۳,۳۰۰ دلار آمریکا) برای رشته هنرهای زیبا تا حداکثر ۱۲۴,۲۰۰ دلار تایوان (۴,۰۵۰ دلار آمریکا) می‌باشد. این کشور بیش از ۱۲۰ دوره دانشگاهی به زبان انگلیسی را در ۴۰ دانشگاه ارائه می‌دهد و همچنین مکانی معروف برای یادگیری زبان ماندارین است. تایوان کیفیت بالای زندگی را با هزینه‌های نسبتا کم برای مردم خود فراهم می‌کند. هزینه‌های اجاره محل سکونت حدود سالانه ۸۸,۰۰۰ دلار تایوان (۲,۹۰۰ دلار آمریکا) می‌باشد.

آلمان

آلمان که به سرزمین ایده‌ها معروف است، روز به روز شهرت بیشتری را در میان دانشجویان خارجی کسب می‌کند و فهمیدن دلیل آن دشوار نیست. این کشور دانشگاه‌های معتبر، هزینه‌های نسبتا ارزان و کیفیت بالایی از زندگی را برای افراد فراهم می‌کند. هیچ یک از دانشگاه‌های دولتی آلمان به جز دانشگاه‌های بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg) در مقاطع کارشناسی و PhD شهریه دریافت نمی‌کنند. دانشجویان کارشناسی ارشد که دوره کارشناسی خود را در آلمان نگذرانده‌اند، معمولا باید سالانه حداکثر حدود ۲۰,۰۰۰ یورو (۲۳,۴۵۰ دلار آمریکا)به عنوان شهریه را بپردازند؛ ولی ممکن است بتوانید کمک هزینه تحصیلی پیدا کنید تا تحت حمایت مالی قرار گیرید و این هزینه کم‌تر شود. برای تامین هزینه‌های زندگی، شما سالانه حداقل به ۱۰,۲۰۰ یورو (۱۱,۹۵۰ دلار آمریکا) نیاز دارید. این هزینه بسته به سبک زندگی، محل و عادت خرج کردن شما ممکن است بیش‌تر هم بشود. تعداد زیادی دوره تحصیلی به زبان انگلیسیدر آلمان به خصوص در مقطع کارشناسی وجود دارند.

فرانسه

شهریه‌های فرانسه برای دانشجویان مقیم فرانسه با دانشجویان خارجی یکسان است و به مقدار سالانه ۱۷۰ یورو (۲۰۰ دلار آمریکا) برای دوره‌های کارشناسی، ۲۴۳ یورو (۲۸۵ دلار آمریکا) برای اغلب دوره‌های کارشناسی ارشد، و ۳۸۰ یورو (۴۴۵ دلار آمریکا) برای دوره‌های دکترا قرار داده شده است. شهریه‌ها در مدارس عالی (grandes écoles) و مراکز آموزشی دولتی تحت نظارت بخش‌های اداری (grands établissement) که بسیار سخت‌گیرانه دانشجویان را پذیرش می‌کنند، به طور قابل ملاحظه‌ای بیش‌تر هستند و این به این خاطر است که این نوع دانشگاه‌ها شهریه مخصوص به خود را تعیین می‌کنند. مخارج زندگی در پاریس، پایتخت فرانسه، بیش‌تر از سایر شهرهای فرانسه است. اما ممکن است تصمیم بگیرید که این شهر ارزش هزینه بیش‌تر را دارد. هرچه باشد، پاریس، ۴ بار پشت سر هم به عنوان اولین شهر دانشجویی دنیا انتخاب شده است. (در حال حاضر این شهر در رتبه پنجم قرار دارد). در صورتی که هنوز به زبان فرانسه مسلط نیستید، می‌توانید با وجود تعداد زیاد دوره‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در فرانسه تحصیل کنید.

مالزی

مالزی بدون شک یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است؛ به خصوص از نظر مخارج زندگی بسیار ارزان است. پایتخت این کشور، کوالالامپور، در رنکینگ بهترین شهرهای دانشجویی QS در سال ۲۰۱۶ رتبه اول را کسب کرد. بسیاری از دانشجویان به حدود ۱۴,۴۰۰ رینگیت مالزی (۳,۳۵۰ دلار آمریکا) در هر سال نیاز دارند تا بتوانند به راحتی در مالزی زندگی کنند. شما باید به طور میانگین ۴,۰۰۰ دلار آمریکا را به عنوان شهریه در هر سال دانشگاهی بپردازید؛ ولی برخی از دوره‌های دانشگاهی ارزان‌تر هستند. شماری از شعب دانشگاه‌های بین‌المللی از جمله دانشگاه ناتینگهام انگلیس یا دانشگاه موناش استرالیا نیز در مالزی قرار دارند و فرصت تحصیل در دانشگاه‌های خوب را با هزینه کم‌تر به شما می‌دهند.

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی به زیبایی‌های طبیعی، تنوع فرهنگی و تاریخ پرحادثه شهرت دارد. این کشور انتخاب خوب دیگری برای دانشجویانی است که مناظر طبیعی را دوست دارند. همینطور این کشور به طور معقولی ارزان است و مخارج زندگی و شهریه‌های آن پایین است. شهریه دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوتند ولی متوسط شهریه‌ برای دانشجویان مقطع کارشناسی که در دانشگاه کیپ تاون (University of Cape Town) که بهترین دانشگاه آفریقای جنوبی است و دانشگاه وسترن کیپ (University of the Western Cape) تحصیل می‌کنند، سالانه ۶,۰۰۰ دلار آمریکا است. شما برای تامین هزینه‌های زندگی نیز به حدود ۱۲۰,۰۰۰ راند آفریقای جنوبی (۹,۱۵۰ دلار آمریکا) در هر سال نیاز دارید.

 

منبع: Top Universities

دیدگاهتان را بنویسید